niedziela, 20 stycznia 2013

Suplementacja - czy jest naprawdę konieczna?

Witajcie Kochani!
Często otrzrymuję od Was pytania dotyczące suplementacji. Wiele osób jest do niej sceptycznie nastawionych lub po prostu nie wiedzą "co i jak".
To właśnie dzisiaj wychodzę na przeciw Waszym pytaniom i wachaniom :)


Witaminy i minerały
Uważam, że zupełną podstawą i koniecznym suplementem dla osób żyjących aktywnie (ale nie tylko!) są kompleksy witaminowe - uzupełniają witaminy i minerały w naszej diecie, które niestety ciężko nam dostarczyć z pożywienia, zwłaszacza podczas diety redukcyjnej.
Osobiście polecam Vita-min firmy OLIMP (ok. 20zł/30 kapsułek), ponieważ zawiera świetny skład zapewniający 100% pokrycie witamin i minerałów nam niezbędnych.



 
 
 
Kwasy tłuszczowe "omega"
To własnie dzięki tym kwasom (Omega 3, 6 i 9) nasz układ sercowo-naczyniowy pracuje tak jak powinien, obniżamy poziom tzw. złego holesterolu (LDL), poprawiamy pracę naszego mózgu i układu nerwowego, a przede wszystkim wspomagamy regenerację potreningową.
Od kilku miesięcy stosuję preparat firmy TREC Nutrition i jestem z niego naprawdę zadowolona - jest niedrogi i łatwodostępny.
(Trec Omega 3-6-9, ok. 28zł/120 kapsułek).
 
Odżywki białkowe
Absolutny "niezbędnik" dla osób chcących uzyskać wysportowaną, kształtną sylwetkę. 
Koncentraty i izolaty są najwartościowszymi źródłami łatwoprzyswajalnych białek serwatkowych. Dzięki nim zakwaszenie organizmu (katabolizm) nam nie grozi :)
Odżywki te są lekkostrawne, pokrywają zwiększone zapotrzebowanie aminokwasowe, a do tego większość świetnie smakuje!
Producenci proponują nam najróżniejsze smaki: od waniljowych, czekoladowych i truskawkowych po kokos, tiramisu czy pistację, więć jest w czym wybierać :)
Od początku mojej przygody ze sportem, jestem wielką fanką odżywek firmy OLIMP - mają wspaniałe smaki (mój ulubiony to kokos, mniam!) i bardzo dobre profile aminokwasowe.
(np. Olimp Pure Whey Isolate 95, ok. 269zł/2200g)
 
 
 
 
 
Aminokwasy  BCAA
Aminokwasy tzw. wielorozgałęzione. Są to substancje antykataboliczne, przyspieszające regenerację potreningową oraz opóźniające rozwój zmęczenia naszego organizmu.
Dzięki nim jesteśmy w stanie zachowa masę mięśniową tak niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.
Aminokwasy BCAA stanowią zapas glikogenu dla organizmu. Działają także zapobiegliwie na magazynowanie tkanki tłuszczowej.
Jedynym minusem tego suplementu jest fakt, iż należy przyjmować bardzo dużo kapsułek lub proszku, by uzyskać pożągany efekt co nie zawsze jest ekonomiczne dla naszego portfela ;) 
(np. Trec Anabolic BCAA System ok. 69zł/300 kapsułek).
 



Glukozamina
Jest to bardzo ważny suplement dla osób aktywnych fizycznie by ich stawy były zawsze sprawne i odpowiednio chronione.
Glukozamina pozytywnie wpływa na ruchomość, wytrzymałość, elastyczność i regenerację tkanki chrzęstnej naszych stawów. Bierze także udział, w procesie produkcji mazi stawowej.
(np. Emman Glukozamina, ok. 17zł/60 kapsułek)
 
Podsumowując:
dla miłośników sportu, ale nie tylko, supementacja niektórych składników jest naprawdę ważnym elementem diety - mimo wielkich starań, nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie z pokarmu, wszystkich niezbędnych składników, a aktywny tryb życia może (ale nie musi) zwiększać ryzyko kontuzji, np. stawów.
Mam nadzieję, że dzięki temu postowi przekonałam, nawet największych sceptyków, do suplementacji i pokazałam, dlaczego jest tak ważna w naszej diecie :) 
 
 
 
A Wy jakie suplementy stusujecie i jakie polecacie? :)
 
 
Pozdrawiam Was wszystkich,
 
 
 
 
 

 

3 komentarze:

  1. ja stosuje białko KFD 100% WPC 80...
    do tego biorę celluoff... jestem strasznym laikiem jeśli chodzi o to wszystko. Czekam na następne posty:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie zobaczę Twój przykładowy trening siłowy : ) Co do suplementów to oczywiście białko, magnez, omega 3, witaminy. W planach mam też zakup BCAA i FITMAX Cissus, bo ostatnio stawy ostro dają mi w kość. A tak w ogóle to pisz, pisz i nie przestawaj, bo masz świetnego bloga, zapewne dużą wiedzę, doświadczenie i idealne ciało!

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej pierwsze pytanko odnosnie diety... Jaka max ilosc chleba (kanapek) jest odpowiednia przy codziennym jego spozywaniu, wiele czytalam ze on pecznieje i nie powinno sie go duzo jesc, stad moje pytanie, oczywiscie mowa o razowym;-) i jeszcze chcialabym wiedziec czy dzieki fitnessowi jest mozliwe zbudowanie takich miesni brzuch pa jak Twoje? Chodze srednio 2h dziennie na rozne zajecie typu pilates, cwiczenia na pilkach, trening interwalowy, cardio step, dance itp mam po tym naprawde wrazenie ze jest to kawal ciezkiej roboty i czuje kazdy miesien ale zastanawiam sie czy jest to wystarczajace?? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń